Laboratorní diamanty

by Marta Moravcová

Přírodní diamant brusu Kulatý briliant 7,21 ct H SI1 s GIA certifikátem

Luxusní balení diamantu

Každý volný nezasazený diamant, který prodáme, je vložen do luxusní kovové krabičky, speciálně určené na diamanty, opatřené bezpečným zaklapávacím uzávěrem. Takto zabalený diamant, společně s jeho certifikátem, můžete darovat k významnému životnímu výročí či jej uložit do bezpečnostní schránky. V případě, že jste v časovém presu a nestíháte již před termínem plánované oslavy nechat vyrobit zakázkový šperk, tak samotný diamant či diamanty, které jsou dominantou šperku, můžete takto darovat volné. Následně je pak můžete nechat zasadit do zakázkového šperku později.

Přírodní diamant už není nejtvrdším nerostem na světě. Co ho překonalo?

Mohsova stupnice tvrdosti nerostů jasně říká, že nejměkčím nerostem je mastek a nejtvrdším diamant. Platí to ale pouze pro přirozené materiály. Vědcům se totiž nyní podařilo vytvořit diamant umělý, který ten přírodní v tvrdosti dokáže překonat.

Co vytváří tvrdost diamantů?

Tvrdost přírodních diamantů vychází z krychlové soustavy. To znamená, že každý atom uhlíku, z nichž je tento nerost složený, je pevnými vazbami spojen se čtyřmi sousedními atomy. Tím se vytváří osmistěn, který zaručuje nejen tvrdost, ale i onu pověstnou schopnost diamantů nádherně odrážet po vybroušení světlo. Abyste takto tvrdý nerost trumfli, musíte vymyslet složitější strukturu, čehož vědci dokázali v laboratoři dosáhnout, když vytvořili hexagonální (šesterečný) diamant. „Diamant je jedinečný materiál. Je nejen nejsilnější – má krásné optické vlastnosti a velmi vysokou tepelnou vodivost. Nyní jsme vyrobili šestihrannou formu diamantu, vyrobenou experimenty s rázovou kompresí, která je výrazně tužší a silnější než běžné drahokamy,“ popisuje jeden z autorů nového diamantu Yogendra Gupta.

Diamant! Nic tvrdšího není. Zdroj: Pixabay

Vědci dnes dokáží vytvořit umělý diamant, který je tvrdší než ten přírodní

Zdroj: Pixabay

Unikátní umělý diamant byl vytvořen z grafitu. Sara Zaske z Washington State University celý proces popisuje tak, že vědci použili střelný prach a stlačený plyn, aby rozpohybovali malý grafitový disk o velikosti desetníku do rychlosti okolo 24 000 kilometrů za hodinu. Následný náraz vyvolal na discích rázové vlny, které disky přetvořily na šestiúhelníkové diamanty.

Užití v klenotnictví i průmyslu

Určitě se nyní ptáte, k čemu je takový umělý diamant dobrý. Ohledně tvrdosti šlo zajisté o vědeckou výzvu, nicméně pokud by se daly umělé diamanty podobné tvrdosti vyrábět v budoucnu průmyslově, mohly by nalézt široké uplatnění. Už nyní se diamantový prach a nekvalitní kameny používají do brusných past a prášků či se jimi osazují řezné korunky vrtných hlavic. Podle některých odhadů by v průmyslovém zpracování mohlo skončit až 80 % vytěžených diamantů, které by umělé kameny dokázaly nahradit.

Would you buy an artificial diamond that took two weeks to be produced? — Architectural Digest (@ArchDigest) June 14, 2018

Pokud by navíc výroba hexagonálního umělého diamantu dosáhla nízkých nákladů při zachování požadované čistoty, není vyloučené ani širší užití v klenotnickém průmyslu, kde už se umělé diamanty objevují. Yogendra Gutpa se dokonce domnívá, že pokud by se hexagonální diamanty staly běžnými, mohly by být šperky s nimi vyhledávanější než ty s přírodním kamenem. „Kdyby ti někdo řekl: ‚‘Podívej, dám ti na výběr ze dvou diamantů: jeden je mnohem vzácnější než ten druhý.‘ Který z nich bys vybral?" Jeho řečnická otázka zatím nemá odpověď, protože u přírodních kamenů tkví cena právě v jejich přirozeném a nikoliv laboratorním původu.

Laboratorní diamanty

Lab Grown není fake

Rádi bychom Vám představili nový produkt v naší nabídce a tím je laboratorně vytvořený diamant – Lab Grown. Co si máme pod tímto názvem představit? Je to falešný diamant? NE!!! Je to diamant, který má stejné složení, stejný vzhled, stejnou tvrdost i jiné mechanické vlastnosti jako přírodní diamant. Člověk zkopíroval technologický postup od přírody a proces dramaticky urychlil. Běžné zkoušečky diamantů nerozeznají přírodní diamant od Lab Grownu, na to je potřeba sofistikovaných přístrojů. Labgrowny jsou rovněž certifikovány stejným způsobem jako přírodní diamanty. Na certifikátu musí být vždy uvedeno, zda se jedná o laboratorní nebo přírodní diamant. Rovněž je nepřípustné tyto dvě kategorie kamenů míchat do jednoho šperku, není tedy možné mít na jednom šperku jak přírodní, tak i laboratorní diamanty zároveň.

Jaké jsou tedy hlavní výhody Lab Grownů?

Jsou levnější – někdy až o 50% než přírodní diamanty, a to je jejich zásadní výhoda. Pokud toužíte po diamantovém šperku s větším množstvím kamenů anebo s větším kamenem a cena v provedení s přírodními diamanty je nedostupná, Lab Grown je vaše šance. Dalším nemálo významným argumentem pro Lab Grown je, že se nemusí těžit, nemusí se kvůli němu těžbou devastovat příroda.

Má Lab Grown nějaké nevýhody?

Možná nevýhoda tkví v tom, že cena přírodních diamantů je stabilní a v budoucnu půjde rozhodně nahoru, to je jisté. Přírodní zdroje nejsou nekonečné, a tak cena přírodního diamantu rozhodně dolů nepůjde. U Lab Grownu je situace jiná. Cena se řídí jinou logikou, a to zákonem nabídky a poptávky. Čím větší množství se bude vyrábět – a to se bude vyrábět, neb se jedná o atraktivní produkt – tím bude cena v budoucnu klesat.

Co tedy říci závěrem: Labgrown je skvělá volba pro ty, kteří chtějí koupit diamantový šperk z estetických důvodů a nikoliv investičních. Pro ty je to skvělá a doporučitelná volba. Není potřeba se jich bát, protože, jak říká titulek tohoto článku, LabGrown není fake.

Podívejte se na naši nabídku šperků s laboratorními diamanty ZDE.

Leave a Comment