Smaragd
Smaragd patří do čtveřice královských drahokamů a byl ceněn jako drahý kámen už ve starověku.
Chemický vzorec je AL2Be3 a jde o nejdražší odrůdu nerostu Berylu. (další odrůdou je Morganit, růžová barva a Aquamarín, blankytně modrá barva). Název Smaragd pochází z řeckého „ smaragdos“ a znamená prostě zelený kámen. Je vyhledávaný pro svojí specifickou zelenou barvu. Nejkrásnější barvu mají Smaragdy kolumbijské. Oblast Coscues je jednou ze tří oblastí s výskytem nejkvalitnějších kamenů v Kolumbii. Smaragdy tady pravděpodobně těžili již Inkové.. Kvalitní krystaly smaragdů dosahují velikosti až tři centimetry. Těm největším nalezeným kamenům dávali lidé jména jako Emilie o hmotnosti 7025 karátů, Kolumbie 1796 karátů, Devonshire 1384 karátů, Patricie o hmotnosti 632 karátů.Opravdu kvalitní smaragd může mít i cenu vyšší než Diamant.
Těžba
Celé Kordillery leží na smaragdech, Smaragd krystalizuje v hloubkách kolem 5 kilometrů a vlivem zemětřesení a sopečné činnosti se ložiska těchto kamenů dostávají k povrchu. Každý den se může objevit nové naleziště. V praxi ovšem musíte kopat do velké hloubky (cca 2km), než se ke smaragdům dostanete. Nejprve se kope vodorovná šachta a po několika stech metrech se začne hloubit šachta směrem dolů. Ze skály vytéká voda a ta se musí odvádět hadicemi ven.
Žádný důl (Mina) v Kolumbii není soukromý. Jde o nerostné bohatství státu a proto se důl nesmí prodat do soukromých rukou, pouze se může pronajímat (1,5 procenta z ceny vytěžených smaragdů). Veškeré náklady s těžbou nesou na svých bedrech společnosti. V minulosti šlo především o rodinné podniky, v současné době přicházejí zahraniční zájemci. Často to chce i několik let práce, než tržby z vytěžených smaragdů pokryjí náklady na dobývání. Teprve potom začnou společnosti vykazovat zisk. Za celou dobu bylo vytěženo jen asi 10 procent z odhadovaného množství, které ještě leží v zemi.
Prodej a broušení
Surové smaragdy vykopané dělníky se předají předákům a následně jsou odvezeny do Bogoty, kde se brousí. Broušení smaragdů je svým způsobem riziko. Nikdy nevíte, co se v nich ukrývá a zda vybroušený smaragd bude tak kvalitní jak si brusič nad surovým kamenem myslí.
Protože je smaragd křehký kámen, byl pro něj vyvinut speciální typ výbrusu, který dá vyniknout barvě a přitom nemá ostré hrany, které by se mohly odštípnout. Je znám jako „smaragdový brus“. Drobné inkluze a prasklinky, které jsou pro smaragd charakteristické, jsou brány jako přirozené a jako důkaz jeho přírodního původu. Ovlivňují však značně jeho odolnost a se smaragdem je proto třeba zacházet opatrněji než s ostatními drahokamy.
Smaragdová zeleň nejlépe vynikne při denním světle, při umělém osvětlení jsou naopak viditelnější prasklinky a inkluze. Tradiční a obecně přijímanou úpravou smaragdu je jeho napuštění bezbarvým olejem, který vyplní jemné trhlinky a kámen se stane průhlednějším. Jiné úpravy, jako třeba použití epoxidové pryskyřice nebo zeleného oleje na vylepšení barvy je již považováno za nepřijatelné a snižuje hodnotu kamene.
Smaragdy: roste jejich cena i zájem o ně!
Smaragdy nenajdete nikde na světě dva totožné. Může za to variace jejich barevnosti, jasu i čistoty. A protože cena smaragdů nepodléhá finančním spekulacím, každým rokem roste. Přesto je o oslnivě zelené drahokamy stále větší zájem. Šperky se smaragdy jsou totiž výjimečně krásné a nikdy neztratí na hodnotě.
Smaragdy jsou poslední léta doslova součástí zahájení filmového festivalu v Cannes - nelze přehlédnout, kolik slavných žen doplnilo svou róbu právě smaragdovým šperkem. Vzácný kámen s typickou zelenou barvou se už několik let drží na prvních příčkách žebříčku oblíbenosti mezi přírodními drahokamy.
„Smaragdy nosila ráda například manželka bývalého amerického prezidenta Jacquelline Kennedy, dnes s nimi oslňují herečky Julianne Moore, Angelina Jolie nebo Julia Roberts. I ony nejspíš přispěly k tomu, že popularita smaragdů v posledních letech stále stoupá. Ale těch důvodů je samozřejmě mnohem víc. Především variace barevnosti, obsahu inkluzí, jasu i čistoty způsobují, že na světě nenajdete dva naprosto stejné smaragdy. Každý je jedinečný. Cena smaragdů navíc nepodléhá finančním spekulacím, proto každým rokem roste a je reálným odrazem poptávky a nabídky. Zájem je především o smaragdy výjimečné kvality a barvy, jenže přírodní naleziště se postupně vytěžují, a tak kamenů ubývá,“ vysvětluje Ester Engelová ze šperkařského ateliéru Esterstyl, který se specializuje na výrobu individuálních šperků a pracuje výhradně s přírodními drahokamy.
Nejčistší smaragdy jsou kolumbijské
Smaragd je nejdražší odrůdou nerostu berylu. Aztékové ho považovali za svatý kámen a věřili, že přináší štěstí. Největší naleziště se nacházejí v Kolumbii, Brazílii a Africe, přičemž právě barva kolumbijských smaragdů je považována za nejkrásnější.
„Kolumbijské smaragdy představují vrchol žebříčku kvality smaragdů. Jde o kameny tmavě zbarvené, ale nejčistší se zářivým třpytem. My máme svého dodavatele, který nakupuje přímo od majitelů dolů, což je výhoda ohledně ceny a kvality smaragdů. Nejčastěji vybíráme drahokamy z oblasti Muzo – to jsou velice kvalitní smaragdy tmavší barvy, nebo z oblasti Chivor – kde se nacházejí kameny jasné, zářivě zelené barvy,“ říká Ester Engelová.
A jak probíhá výběr v praxi? Šperkaři si většinou nechají dovézt smaragdy přímo pro konkrétního klienta, nebo si vybírají kameny různých brusů do šperků, které se chystají realizovat, z kolekce dodavatele. Největší problém je prý s kameny do náušnic.
„Najít dva stejné nebo podobné smaragdy do páru je náročné a představuje to i vyšší investici. Například před rokem si naše zákaznice koupila prsten se smaragdem a nyní by chtěla do soupravy náušnice. Zatím jsme nenašli ten správný pár, co se týká barvy a velikosti. Ale však on se objeví, jen je třeba trpělivosti,“ usmívá se Ester Engelová.
Fragile! Smaragdy svěřte jen profesionálům
„Protože je smaragd křehký kámen (má tvrdost 7 podle Mohsovy stupnice tvrdosti), byl pro něj vyvinutý speciální typ výbrusu, který dá vyniknout barvě, a přitom nemá ostré hrany, které by se daly odštípnout (tzv. smaragdový brus). Drobné inkluze a praskliny, které jsou pro smaragd charakteristické, značně ovlivňují jeho odolnost. Proto je náročné pracovat se smaragdy zejména při zasazování do šperku – při vyvíjeném tlaku se může kámen lehce odštípnout. Důležitá je i zručnost a zkušenost zlatníka a čistota kamene. Čím více prasklin a nečistot, tím více hrozí poškození,“ vysvětluje zlatník Marek Odstrčil s tím, že v jejich šperkařském ateliéru Esterstyl smaragdy nejčastěji vsazují do bílého zlata nebo platiny, která ještě podtrhne smaragdovou zeleň.
„Jasně zelená barva smaragdů působí velmi svěže a mladistvě, proto se hodí pro jednoduchý, elegantní design šperku. Snažíme se, aby vynikla krása kamenů. Někdy barvu podpoříme drobnými diamanty. Výsledný šperk musí působit odlehčeně, aby byl vhodný pro ženy na každodenní nošení, ne pouze pro společenskou událost,“ říká Ester Engelová. A na otázku, jakým ženám smaragdy nejlépe padnou, odpovídá. „Všem ženám, které se nebojí nosit výraznou zelenou barvu a dovedou ji zkombinovat se šatníkem. A i když se smaragdy často doporučují hlavně brunetkám, velmi sluší i rusovláskám nebo zelenookým blondýnkám.“