Nejdražší kameny fascinovaly lidi odnepaměti. Takové věci se předávají z generace na generaci v podobě různých šperků a amuletů. Mnozí věří, že energie je soustředěna v nejvzácnějších kamenech, což umožňuje chránit nositele před zlí duchové... Například indičtí šamani věřili, že některé kameny jsou patrony člověka. Podle jejich názoru jsou schopni ovlivnit osud člověka. Nikdo neví, jakou mají pravdu. Naším úkolem je popsat vzácné drahokamy, jejichž cena je šokující.
Top nejdražší kameny na světě
Otevírá žebříček nejdražších kamenů planety Noble Pearls. Na rozdíl od jiných drahokamů se objevuje jedinečným, vzácným způsobem. Perly vznikají vniknutím zrnka písku do ulity měkkýšů. Jev není příliš častý. Nejdražším druhem je moře, protože se nachází v hlubinách slaných vod. Loď je mnohem levnější. Navíc ze všech druhů Ušlechtilých perel se ta nejcennější tvoří na Tahiti. V současnosti jedna taková přírodní fosílie zdobí náhrdelník Elizabeth Taylorové a má hodnotu 12 milionů dolarů.
Rubín patří k různým korundovým minerálům. Vzácný a velmi cenný drahokam má původ v útrobách Země. Aby se drahokam objevil, musí teplota stoupnout nad 450 stupňů. Pro nalezení rubínu je proto nutné jít do podzemí do hloubky 10 až 30 metrů. V současné době existují rubíny různých barev:
růžový;
žlutá;
hnědý;
modrá atd.
Stojí za zmínku, že konečné náklady na fosilii do značné míry závisí na barvě. Nejvíce jsou ceněny modré rubíny. Jeden z nich byl prodán v roce 2015 za 30 milionů dolarů.
Mezi nejdražší kameny světa patří smaragd. Tento druh drahokamu je derivátem minerálů. Smaragdy mají zpravidla nazelenalý odstín. I pod umělým světlem si tento kámen zachovává svou barvu. Extrahováno z útrob planety. Kámen vyžaduje složité zpracování. Vytěžené fosílie jsou pokryty hustou sítí, která je chrání před promáčklinami a prasklinami.
Nejdražším smaragdem je kámen Fura, který byl nalezen v Kolumbii. Jeho cena se odhaduje na sto padesát milionů dolarů. K rekordmanům by se měl přidat také kámen „Theodora“, který byl nalezen v dole v Brazílii. Jeho hmotnost přesahuje "Fura" 5krát. Před zpracováním vážil 28 kilogramů a prodal se za 150 milionů dolarů.
V současné době se v Kašmíru těží nejdražší safíry. Vyznačují se chrpově modrou barvou a neobvyklou trvanlivostí. Nejdražším safírem v historii je kámen Millenium, vážící 62 kg. V současnosti se prodává za 180 milionů dolarů. Na fasetách tohoto jedinečného kamene bylo vytesáno 134 porterů úspěšných lidí. Skladbu vytvořil slavný umělec Alessio Boschi. Stojí za připomenutí, že to byl safír, který jako první daroval princ Charles své budoucí ženě. Před zásnubami si objednal prsten nikoli z diamantu, ale ze safíru, aby svou vyvolenou překvapil. Takhle to vypadalo nová tradice mezi elitu společnosti.
Druhé místo v seznamu zaujímá Almaz. Obsahuje pouze jeden chemický prvek - uhlík čistá forma... V současné době nikdo neví s jistotou povahu tohoto produktu. Existuje několik hypotéz:
Diamantová ložiska se vytvořila v plášti planety pod obrovským tlakem; Diamanty se objevily jako výsledek "explozní trubice"; V důsledku uvolnění magmatu.
Ještě více předpokladů o povaze diamantů vynalezli naši předkové a spojovali kámen s magií. Je známo, že tento produkt je starý více než 2,5 miliardy let.
Nejdražší kámen na světě- diamant zvaný "Hvězda Afriky". Také známý jako Cullinan. Hmotnost je 530 gramů nebo 3106 karátů. V současné době má hodnotu 7,5 miliardy dolarů. Poprvé jej našli horníci v Jižní Africe v roce 1905. Kámen neměl žádné vady, kromě jednoho místa uprostřed. Černá tečka přežila dodnes. Různé národy odkazují na magická schopnost a jednoznačný účel nejdražšího kamene na planetě.
V tomto článku:
Nejdražší drahokam nalezený v přírodě je červený diamant. Existuje však řada minerálů, které se liší nejen náklady, ale také vzácností, nelze je najít v klenotnictví. Kameny se dávají do aukce – a to je událost. Miliony lidí sní o tom, že uvidí další div světa, ale jen málokdo si může dovolit koupit ten či onen drahokam.
Červený diamant
Na co je příroda bohatá?
Mnoho lidí věří, že nejdražšími kameny na světě jsou diamanty. Tak tomu ale vůbec není. Naštěstí je naše planeta plná mnoha tajemství a další objev ve světě kamenů se může stát senzací. V přírodě existuje několik minerálů, které spadají pod pojem „vzácné“. Takové drahokamy jsou a priori drahé, ale i přes cenu se pro takový minerál určitě najde kupec.
Kameny, které odborníci považují za nejvzácnější a nejdražší:
Červený diamant. Velmi vzácný grandidierit. Padparadscha lotosový safír. Nejzáhadnější jadeit na světě. Dokonalá čistota diamantu. Rubín z holubí krve. Paraiba, nebo turmalín modrý. alexandrit, pojmenovaný po císaři Alexandru II. Druh berylu. Smaragd pochází z Kolumbie.
Podle odborníků jsou nejdražší kameny nalezené v přírodě červené diamanty. Efektní, tedy barevné diamanty se vyskytují jen zřídka.
Červených se ale najde jen pár ročně. Minerály jsou jen zřídka velké velikosti, z tohoto důvodu je cena červených diamantů nad 1 karát vysoká. Těží se na jednom místě - v dole Argyle, která se nachází v Austrálii.
Grandidierit se vyznačuje vysokými náklady, od 30 tisíc dolarů za karát. Poprvé byl drahokam popsán vědcem z Francie jménem Alfred Grandidier. Je to minerál, který je modrozelené, modrozelené barvy. První drahokam byl nalezen na ostrově Srí Lanka. Celkově není na světě více než 20-30 grandidieritů.
Barva nejdražšího safíru na světě připomíná východ slunce nebo lotosový květ. Padparaja (toto je název kamene) se těží pouze na Madagaskaru, Srí Lance a také v Tanzanii. Dnes jsou safíry tohoto odstínu vzácné; aby se dosáhlo požadované barvy, korundy se zahřívají, to znamená, že jsou zušlechtěny. Zpracované safíry jsou samozřejmě levnější. Dnes je cena padparadscha asi 30 tisíc dolarů za karát, sběratelé oceňují minerály vážící více než pět karátů.
Jadeit je jedním z nejvzácnějších kamenů s bohatým v zeleném... Jadeity se těží na území více zemí, Rusko mezi nimi není. Minerál je také klasifikován jako jeden z nejzáhadnějších, jeho průměrná cena za karát je asi 20 tisíc dolarů.
Páté místo zaujímá obyčejný diamant, ložiska tohoto kamene byla nalezena na všech kontinentech kromě Antarktidy. Diamanty se těží, aby byly elegantní a drahé šperky; než se stane diamantem, bude diamant vybroušen a ohodnocen. Největší a nejdražší kámen na světě je Koh-i-noor.
15 000 $ za karát je cena rubínu z holubí krve. Tyto ideální kameny pocházejí z Asie a mají červenou barvu s fialovým odstínem. Navzdory skutečnosti, že na všech kontinentech jsou ložiska rubínu, jako diamant, jsou zvláště ceněny pouze kameny z Asie, protože jsou vlastní požadovanému odstínu.
V roce 1987 bylo ve státě Paraiba v Brazílii objeveno ložisko drahokamů jedinečného modrého odstínu. Jednalo se o modré turmalíny, kterým se přezdívalo brazilské safíry. Dlouhou dobu bylo známo pouze jedno ložisko, ale dnes se modré turmalíny těží nejen v Brazílii. Ložiska byla objevena na Madagaskaru a Srí Lance. Cena za jeden karát tohoto kamene se pohybuje od 12 000 do 15 000 USD. Ale vysoce kvalitní minerály mohou stát dvakrát nebo třikrát tolik.
Další na seznamu je alexandrit, který byl objeven v nalezišti poblíž Jekatěrinburgu, kde se těžily smaragdy, v roce 1833. Rozhodli se darovat kámen císaři Alexandrovi II. a drahokam na jeho počest pojmenovali. Alexandrit má jednu vlastnost, může měnit barvu: během dne má odstín od olivové po modrozelenou a večer se stává karmínovou, purpurovou nebo dokonce červenou. Dnes je těžba kamene pozastavena. Z tohoto důvodu je alexandrit drahý; budete muset zaplatit od 10 do 15 tisíc dolarů za karát.
Bixbit neboli červený beryl se těží pouze v Americe, ložiska jsou v horách, ve dvou státech – Utah a Nové Mexiko. Je těžké přesně určit hodnotu minerálu, faktem je, že tento kámen zná dlouhá léta jen omezený počet sběratelů. Vysoce kvalitní červený beryl byl zřídka dán do aukce, podle odborníků může středně velký minerál stát od 12 000 $ za karát.
Paraiba je minerál mimořádné barvy
Poslední na seznamu z hlediska vzácnosti a hodnoty je smaragd z Kolumbie, jedná se o vysoce čistý kámen, který má sytý zelený odstín. Náklady na takové minerály jsou asi 8 000 $ za karát. Navzdory tomu, že na světě je dostatek smaragdových ložisek, jsou stále považovány za vzácné, šperky s tímto minerálem jsou neuvěřitelně žádané.
Celebrity ve světě kamenů
Nejdražší drahokamy na světě nemusí být nutně velké nebo vzácné. Existují krystaly, které spadají pod tuto definici, protože mají zajímavý příběh... Majiteli těchto drahokamů byli často panovníci nebo celebrity. Lesk kamenů okouzluje a přitahuje, proto mezi obyvateli vyvolává opravdový obdiv a závist.
velký a hrozný Koh-i-noor;
safír zdobený portréty slavných osobností;
akvamarín zvaný Don Pedro;
perla z provincie Číny;
růžový diamant Lawrence Graffa;
největší paraiba turmalín;
diamant pochází z Jižní Afriky;
modrý diamant;
obří smaragd z Brazílie;
červený musayif diamant.
Nejdražším drahokamem na světě je diamant Koh-i-noor. Bezchybně vybroušený minerál o váze cca 106 karátů. Koh-i-noor náhodně objevil pracovník dolu, který viděl paprsek slunce odrážející se od stropu. Zavolal pracovníky dolu a s jejich pomocí vytěžil největší diamant, jaký kdy spatřil světlo. Kámen nebyl příliš čistý a měl vady v podobě malých prasklin.
Z tohoto důvodu mu nemohli dát brus jako celek, diamant byl rozdělen na 10 dílů. Jelikož patřil princi Albertovi, byl to právě on, kdo převzal výběr klenotníka. Princ si vybral řemeslníka z Holandska, který byl proslulý svou bezvadnou pověstí. Ale ani on nedokázal rozdělit Koh-i-noor na několik částí napoprvé. Klenotník po nárazu na kámen upadl do bezvědomí. Později se přesto vzpamatoval a dílo dokončil.
Po vybroušení skončil nejdražší diamant na světě v rukou britské koruny. Princ Albert si Koh-i-noor oblíbil natolik, že klenotníkovi velkoryse poděkoval. Dnes kámen zdobí královskou korunu.
Druhým nejznámějším a možná i nejdražším je safír Millenium. Kámen o hmotnosti asi 90 tisíc karátů byl objeven na Madagaskaru v roce 1995. Zpracování nerostu trvalo téměř dva roky, skončilo v roce 2000. Kámen je pozoruhodný tím, že na jeho povrchu jsou vytesány portréty celebrit, včetně Beethovena, Shakespeara, Einsteina a dalších.
Safír o velikosti fotbalový míč váží 61,5 tisíc karátů, podle odborníků stojí asi 180 milionů dolarů. Dnes ji vlastní skupina investorů vedená Danielem McKinneym.
Další na seznamu je akvamarín o hmotnosti asi dva kg. Jedná se o kámen ve tvaru obelisku se jménem „Don Pedro“. Minerál byl těžen v Brazílii, z tohoto důvodu byl pojmenován po prvních dvou císařích této země. Akvamarín byl nalezen v 80. letech 20. století a dnes je v muzeu ve Washingtonu DC. Exponát se nachází vedle náušnic, které patřily Marii Antoinettě, a diamantu Naděje.
V provincii Chaj -nan, v Číně, byla v roce 2010 vystavena největší perla světa o hmotnosti téměř šest tun. V Číně jsou perly velmi žádané, jsou ceněny více než diamanty. Z tohoto důvodu perla, která ve tmě svítí zeleně, udělala šplouchnutí. Jeho hodnota byla 301 197 000 USD, tedy 2 miliardy juanů.
V roce 2010 svět viděl neuvěřitelně krásný diamant barva růžová... Kámen byl dán do aukce v Sotheby's. Los přirozeně přitahoval pozornost všech, bohatí lidé z celého světa o něj byli připraveni smlouvat. Diamant ale putoval k Lawrencovi Graffovi, jednomu z největších prodejců drahokamů ve Velké Británii. Za kámen zaplatil pan Graff 45 milionů dolarů, čímž vytvořil nový rekord.
Lawrence Graff je proslulý nejen svou bezvadnou pověstí a dobrým stavem, ale také zvykem dávat zakoupeným kamenům své jméno. Růžový diamant za 45 milionů dolarů dostal jméno Graff Pink.
Turmalín Paraiba je šestý nejslavnější. Jedná se o vzácný a cenný kámen, který se těží pouze v Brazílii. Na počest provincie, kde se těží turmalíny, dostal minerál své jméno. Celkem bylo vytěženo asi 50 kg takových turmalínů. Divine "Ethereal Carolina" je jedním z největších turmalínů Paraiba, náklady na kámen se pohybují od 25 do 125 milionů $. Dnes je turmalín v rukou soukromého sběratele Vincenta Bouchera.
Není to tak dávno, co byl v dole Listing v Jižní Africe nalezen 478karátový diamant. Je vysoce kvalitní a zapsal se do dvaceti největších diamantů. Odborníci tvrdí, že tento kámen má šanci vyrobit diamant o váze asi 150 karátů, který je schopen zastínit Koh-i-noor.
Jaký je nejdražší kámen? Jde o modrý diamant, jak si v roce 2007 mysleli zakladatelé hongkongské aukce Sotheby's. Minerál 6,04 karátů má sytě modrý odstín a smaragdový brus. Bezvadná práce klenotníka a vzácný odstín měly za následek náklady na karát ve výši 1,32 milionu dolarů. A celková cena kamene je téměř 8 milionů dolarů. Dříve byl diamant exponátem v soukromé sbírce, novým majitelem drahokamu byl klenotnický dům Moussaieff Jewellers.
Smaragd z Brazílie, vážící téměř 2 miliony karátů, je na devátém místě. Skála málem spadla pod vodu během hurikánu Katrina, protože byla ve skladu v New Orleans. Po gigantickém minerálu se rozhodli jej transportovat do Los Angeles. Smaragd byl uložen do skladu, odkud byl ukraden.
Seznam završuje červený diamant Musayif z Brazílie. Kameny tohoto odstínu jsou zřídka velké. Hmotnost tohoto exempláře sotva přesáhla pětikarátovou značku, objeven byl v 90. letech 20. století, kámen dostal klasický briliantový brus. V roce 2003 se stal exponátem na Smithsonian Exhibition.
Čím obtížnější je získat nuget, čím méně jeho umístění na planetě, tím dražší bude. Omezené zásoby činí cenu drahokamu nepředstavitelně drahou. Poptávka je ale vysoká, a zatímco stále roste, hodnota nejvzácnějších kamenů na planetě poroste s ní.
Seznam vzácných kamenů
Mohou být vzácné i polodrahokamy. První seznam obsahuje kameny, které jsou v přírodě velmi vzácné, a poté získávají své nejlepší dekorativní vlastnosti zpracování šperků... A čím větší je hmotnost a dekorativnost kamene, tím je cennější. Zvažte nejdražší (v hodnotě) drahokamy na planetě.
Červený diamant. Vyznačuje se sytou karmínovou barvou. Nelze jej získat nikde na světě kromě Austrálie ( přichází to o velkých místech). Drahokam se v malém množství vyskytuje v Brazílii. Cena červeného diamantu je přibližně 1 milion dolarů.
Grandidierit. to průhledný nuget se spoustou železa, které je schopné zářit ve třech odstínech najednou - bílé, bledě modré a nazelenalé. Na světě je pouze 8 takových kamenů, které mají stejnou hodnotu jako vlastnosti prezentované nugetu. Cena kamene dosahuje minimálně 100 tisíc dolarů.
Padparadscha. Romantický název se překládá jako „východ slunce“. Pokud je drahokam vybroušený, bude se třpytit červeným, narůžovělým a lososovým nádechem. Kamenné lokality jsou pouze 2. Stojí to asi 30 tisíc dolarů.
Nefrit. Zelený posvátný kámen uctívaný starými Aztéky. Z tohoto kamene je vyrobena figurka Buddhy, symbol Thajska. Je také známý jako maskot Jade (odtud název), hlavní postavy mezinárodně populární telenovely „Klon“. Cena kamene je asi 20 tisíc dolarů.
Diamant. Je známý jako nejtvrdší kámen na planetě. Cena je ovlivněna vlastnostmi konkrétní instance. Ty nejkvalitnější budou stát asi 15 tisíc dolarů.
Seznam pokračuje, a určitě bude obsahovat safír a smaragd. Safír má jasně modrou barvu a smaragd zelenou. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 6-8 tisíc dolarů. Stejný seznam bude obsahovat alexandrit, paraiba turmalín, rubín.
Polodrahokamy jsou méně elitní než jejich protějšky. Proto jsou cenově dostupnější. Příkladem takového kamene je akvamarín, za jeden karát bude cena 30-60 $. Ametyst je také považován za nejdražší mezi křemenem.
Patří sem také tyrkysová, grossulární, kočičí oko.
Největší minerály
Stávají se „superhvězdami“ - prodávají se na velkých aukcích, jejich osud sledují média a specialisté na šperky, obchodníci s uměním atd. Promluvme si o slavných velkých minerálech.
Mogul... Jedná se o jeden z největších smaragdů na Zemi, byl prodán na začátku tisíciletí za 2,2 milionu dolarů v Christie's. Váha kamene je 217,8 karátů, výška je 10 cm, jsou na něm vyryté linky muslimská modlitba, stejně jako orientální vzor v květinové podobě. Jméno majitele kamene nebylo zveřejněno.
Žlutý diamant "Tiffany"... Je to velmi velký kámen, jeho hmotnost před řezáním byla 287,42 karátů. Kámen se těžil v Jižní Africe, koupil ho v roce 1878 americký klenotník Charles Tiffany. Na již vybroušený kámen byl umístěn zlatý ptáček vykládaný diamanty a rubíny. Ozdoba byla nošena pouze 2x, z toho jedna - scény světového hitu "Snídaně u Tiffanyho" s Audrey Hepburn.
Cullinan White Diamond (nebo "hvězda Afriky"). Původně vážil 3 026 karátů. Nalezen na začátku století v Jižní Africe, předpokládalo se, že kámen je fragmentem ještě většího krystalu. V roce 1908 byl rozštípán, z kamene bylo vyrobeno několik diamantů a pouze jeden kus o váze 69,5 karátů zůstal nevybroušený. Jeden z „střepů“ kamene je vložen do koruny britského impéria.
Největší rubín, zatím nejmenovaný, nalezený v Grónsku... Váží 440 karátů a má integrální strukturu. Pokud jde o tvrdost, rubín je po diamantu druhým, i když je 140krát měkčí než „kámen z kamenů“.
Diamantový "Regent". V roce 1701 byl v dolech Golconda nalezen 410karátový kámen. S tím je spojeno mnoho neštěstí a lidských úmrtí. Dnes je „prokletý“ diamant uložen v Louvru.
Safír "Lonely Star". Jeho hmotnost - 9179 karátů, měla jiné jméno - Harol Roper. Mezi safíry je v zásadě mnoho známých velkých kamenů. Například slavné „Alláhovo oko“ zdobilo trůn šáha Nadira a 62karátový safír „Logan“ zdobil prsten Johna Rockefellera.
Zde stojí za zmínku kámen, který znají i ti, kteří se o šperky málo zajímají. Pamatujete na ten obrovský přívěsek barvy hlubokého moře, který nosila hrdinka oscarového "Titanic" Rose? Mimochodem, šperky měly svůj vlastní prototyp, osudný diamant Hope.
A byl označen za osudného kvůli neštěstí, které prý svým majitelům přinesl.
Například klenotníka, který původně kámen prodal Ludvíku XIV., roztrhala smečka psů. Sám král se později zranil na rezavém hřebíku a zemřel na otravu krve. Další majitelkou kamene byla Marie Antoinetta, o které se vědělo, že na ni čekala gilotina. Nový majitel kamene Henry Hope zemřel na velmi zvláštní nemoc, jeho syn byl otráven, vnuk přišel o majetek. A na tomto seznamu je ještě několik strašlivých tragédií.
Existuje názor, i když ne 100% potvrzený, že někteří další majitelé diamantu, manželský pár, zemřel při havárii Titaniku.
Když James Cameron hledal "herce" pro roli modrého diamantu, prošel mnoha drahými, jedinečnými, krásné možnosti... Všechno ale odmítl. Skutečný modrý diamant shledal velmi tmavým, safíry se mu zdály příliš nudné. Tanzanit ale Cameron okamžitě dobyl. A to je také velmi drahý kámen, protože se těží pouze v africké Tanzanii. Nejlepší romantické scény samotný tanzanit byl hodný Oscara, vždyť po úspěchu filmu čekaly tisíce fanoušků na kopii Roseina náhrdelníku v prodeji.
A dnes jsou repliky slavných šperků velmi žádané.
Hodnocení tvrdých kamenů
K měření tvrdosti minerálu se používá Mohsova stupnice. Friedrich Moos - německý geolog, krystalograf, vyvinul stupnici pro porovnávání kovů podle tvrdosti metodou škrábání. To znamená, že rýhy a rýhy byly vytvořeny na povrchu minerálu jiným minerálem (nebo jiným materiálem). Co bylo zahrnuto do seznamu nejsilnějších a nejsilnějších kamenů?
Diamant. Formálně zaslouženě vede na Mohsově stupnici (10). Tvrdost kamene závisí na jeho čistotě. A i ten nejčistší a nejtvrdší diamant lze poškrábat, ale pouze jinými diamanty. A přestože si diamant zachovává primát ve stupnici tvrdosti, jde o trochu zastaralý údaj. Představte si, kolik minerálů člověk možná ještě nestudoval. A relativně nedávno vědci uvedli, že existují další 2 kameny, kterým se podařilo překonat diamant v tvrdosti. Jedná se o wurtzit nitrid boru, který se přirozeně tvoří v důsledku sopečné erupce. Je o 18% silnější než diamant. Lonsdaleit je šestiúhelníkový diamant se 6 atomy v mřížce, nikoli 8 (jako v diamantu). Je o 58% tvrdší než diamant. korund. Jedná se o krystalickou formu oxidu hlinitého se stopami různých inkluzí. Modrý korund je u nás známý jako safír, červený jako rubín, oranžovožlutý jako padparadscha. Na Mohsově stupnici je tvrdost 9. Topas. Tvrdost 8 na Mohsově stupnici. Jedná se o silikátový minerál hliníku a fluoru, který se aktivně používá ve šperkařství a je u zákazníků oblíbený. Je považován za polodrahokam. Křemen. Dostane 7 na Mohsově stupnici. Je to druhý nejhojnější minerál po ortoklasu. Je široce používán v průmyslu. Ortoclase. Důležitý minerál, který se podílí na výrobě skla, keramika, porcelán, může být obsažen v čisticích prášcích. Dostane 6 na Mohsově stupnici.
Po těchto kamenech jděte apatit, fluorit, kalcit, sádra a mastek.
Nejznámější neobvyklé možnosti
A nyní o kamenech, jejichž názvy jste možná ještě nikdy neslyšeli.
Musgravit. V Austrálii, v oblasti pohoří Musgrave, byl minerál poprvé objeven. Pak byl nalezen na Madagaskaru, Grónsku, Tanzanii, dokonce i v Antarktidě. Zelené a fialové musgravity mají zvláštní hodnotu.
V Austrálii, v oblasti pohoří Musgrave, byl minerál poprvé objeven. Pak byl nalezen na Madagaskaru, Grónsku, Tanzanii, dokonce i v Antarktidě. Zelené a fialové musgravity mají zvláštní hodnotu. Painite. Byl objeven v Barmě v roce 1956. Mineralog Arthur Payne uviděl zvláštní minerál a nález byl po něm pojmenován. Dnes mají zvláštní hodnotu jasně červené drahokamy, zatímco hnědé jsou levnější. V posledních letech se cena drahokamu dramaticky zvýšila.
Byl objeven v Barmě v roce 1956. Mineralog Arthur Payne uviděl zvláštní minerál a nález byl po něm pojmenován. Dnes mají zvláštní hodnotu jasně červené drahokamy, zatímco hnědé jsou levnější. V posledních letech se cena drahokamu dramaticky zvýšila. Eremeevit. Kámen nalezený na Sibiři je pojmenován na počest ruského akademika Jeremejeva. Může být průhledná a možná nebesky modrá a světle zelená. Pevný kámen(rozhodně to nelze nazvat křehkým) s jasným leskem, stojí 10 000 $ za karát.
Kámen nalezený na Sibiři je pojmenován na počest ruského akademika Jeremejeva. Může být průhledná a možná nebesky modrá a světle zelená. Pevný kámen(rozhodně to nelze nazvat křehkým) s jasným leskem, stojí 10 000 $ za karát. Taaffeite. Zvláštností kamene je, že byl objeven až po zpracování. Drahokam je velmi vzácný, má barvu od světle růžové po levandulovou.
Rubíny dlouho držely dlaň jako nejdražší barevné drahokamy. Začátkem tohoto roku se barmský rubín Sunrise dostal pod kladivo za rekordních 30 milionů dolarů, tedy více než 1 milion dolarů za karát. Ani ty nejvzácnější barevné diamanty se ne vždy podaří! se konala na květnové aukci Sotheby’s v Ženevě a ten den padl ne jeden, ale hned tři rekordy: nejvyšší cena za rubín, nejvyšší cena za karát a nejvyšší cena za produkt z. V poslední nominaci překonal rubín Sunrise rekord, který držela Barbara Hutton. Kámen váží 25,59 karátů a stojí tedy téměř 1,2 milionu dolarů za karát.
Cenové rekordy na aukcích se v poslední době příliš dlouho nedrží. V nominaci na nejdražší rubín překonal Sunrise rekord před pouhým půlrokem – v listopadu 2014. Toho dne byl v aukční síni Sotheby’s v Ženevě vydražen 8,62 karátový barmský rubín. Jeho cena byla 8 600 410 dolarů a chyběly mu asi dva tisíce dolarů k ceně milionu za karát. Takový urputný boj o nový rekord opět svědčí o tom, že kvalitní rubíny budou dále zdražovat. A co víc, za poslední rok a půl bylo vydraženo 6 z 10 nejdražších rubínů na světě.
Více k tématu
Christie uspořádala soukromou výstavu šperků
Kameny, za které jsou mnozí ochotni zaplatit horentní sumy, jsou ušlechtilého původu: všechny byly vytěženy na slavném barmském ložisku Mogok a mají vzácnou barvu holubí krve. Dokonce i malý rubín této barvy je neuvěřitelně cenný.
Švýcarský gemologický institut (SSEF) popsal 10,1-karátový mogokský rubín s holubí krví takto: „Přírodní barmský rubín této velikosti a kvality je velkou raritou a lze jej bezpečně nazvat pokladem přírody.“
Vzhledem k tomu, že rubín je patronem měsíce července, představujeme vám deset nejdražších rubínů, které byly kdy prodány v aukci.
10. Barmský rubín vážící 12,46 karátů v prstenu s diamanty
3 721 415 $ (298 669 $ za karát)
Více k tématu
10 největších diamantů na světě
Aukce Sotheby's, Ženeva, květen 2014
Rubín má polštářkový brus a spočívá mezi dvěma velkými trojúhelníkovými diamanty. Prsten doprovázejí zprávy SSEF a Gübelin potvrzující původ kamene a absenci stop tepelného zpracování. Připojen je také dopis popisující exkluzivitu tohoto rubínu.
9. Diamantový prsten s 8,99 karátovým rubínem od Harryho Winstona
3 935 105 $ (437 720 $ za karát)
Prsten z 18karátové platiny a zlata se vyznačuje nádherným rubínovým řezem, který je obklopený trojúhelníkovými diamanty. K prstenu je připojen dopis od Americké gemologické laboratoře, podle kterého má kámen bohatou sytou barvu, která je vlastní vzorkům těženým v ložisku Mogok. Tradičně se tato barva rubínu nazývá „barva holubí krve“. Dovedné řezání příznivě zdůrazňuje veškerou bohatost barvy tohoto kamene a vytváří jedinečnou hru světla uvnitř rubínu.
8,30,2 ct rubín osázený diamanty
4 265 586 $ (141 245 $ za karát)
Aukce Sotheby's, Ženeva, květen 2011
30,2-karátový polštářový rubín má výjimečnou barvu. Jeho nádheru doplňují dva diamanty ve tvaru hrušky o hmotnosti 2 a 2,02 karátu. Kameny zdobí elegantní platinový prsten. K výrobku je přiložena zpráva od firmy Gübelin potvrzující původ kamene a přítomnost známek tepelného zpracování.
7. Mogok Regal Ruby o váze 13,21 karátů na diamantovém prstenu
5 967 465 $ (451 738 $ za karát)
Aukce Christie's, Hong Kong, listopad 2013
Prsten z 18karátového bílého a žlutého zlata osazený 13,21karátovým oválným rubínem obklopeným diamanty ve tvaru půlměsíce. Kámen se vyznačuje jasně červenou barvou, dokonalou čistotou a originálním brusem. Pečlivé prozkoumání odhalilo drobné inkluze typické pro rubíny těžené v údolí Mogoku.
6. The Queen of Barma - prsten Cartier s 23,66 karátovým barmským rubínem a diamanty
6 084 559 $ (257 166 $ za karát)
Aukce Christie's, Ženeva, listopad 2014
Uprostřed kompozice je oválný rubín o váze 23,66 karátů, osazený platinovými hroty osazenými bagetovými diamanty. Prsten vyrobila společnost Cartier London v roce 1937.
K produktu je přiložena zpráva SSEF a také dopis, ve kterém je napsáno: „Jedinečnost tohoto rubínového prstenu spočívá nejen v kvalitě, kráse a původu rubínu, ale také v jeho historickém významu. . "Královna Barmy" je tedy skutečně výjimečným pokladem."
5. Ruby Patiño - 32,08 karátový Mogok rubín v prstenu od Chaumetu
6 736 750 $ (209 998 $ za karát)
Christie's Auction, Ženeva, květen 2012
Polštářově broušený rubín, 32,08 karátů, na podstavci z lichoběžníkových diamantů. Prsten doprovází zpráva Švýcarského gemologického institutu (SSEF), potvrzující barmský původ kamene a absenci stop tepelného zpracování.
Připojen je také dopis, který říká: „Sytě červená barva kamene, známá také jako barva holubí krve, byla vytvořena samotnou přírodou prostřednictvím jedinečné kombinace nečistot, typických pro nejlepší zástupce rubínů z údolí Mogok. "
4. Diamantový prsten od Cartiera s rubínem Mogok o hmotnosti 29,62 karátu
7 379 953 $ (249 154 $ za karát)
Aukce Sotheby's, Hong Kong, duben 2014
Kámen se vyznačuje bohatou barvou, která je nezbytnou kvalitou rubínů ze slavného barmského údolí. Hodným osazením pro něj byl prsten od Cartier, jednoho z nejuznávanějších klenotnických domů na světě. Na rubínu nejsou žádné stopy po tepelném zpracování a jedinečná kombinace ušlechtilé barvy a velké velikosti z něj dělá mimořádně cenný kámen.
3. Mogok rubín vážící 10,1 karátu na diamantové broži od Cartier
8 428 127 $ (834 468 $ za karát)
Aukce Christie's, Hong Kong, listopad 2014
Uprostřed vzdušných osmihranných platinových šperků osazených čtvercovými, trojúhelníkovými a obdélníkovými diamanty se nachází 10karátový rubín. K produktu je připojena zpráva od SSEF potvrzující pravost rubínové barvy. Součástí je také dopis popisující výjimečné vlastnosti kamene. Ruby se vyznačuje ladným střihem, dokonalou čistotou a jasnou, sytou barvou.
2. Ruby Graff o váze 8,62 karátů v diamantovém prstenu
8 600 410 $ (997 727 $ za karát)
Aukce Sotheby's, Ženeva, listopad 2014
8,62 karátový polštářový rubín podepřený dvěma trojúhelníkovými diamanty. Prsten je také posetý menšími diamanty a ozdoben logem Graff. K produktu jsou přiloženy zprávy SSEF a Gübelin, podle kterých je rubín barmského původu a nenese stopy tepelného zpracování.
Z dopisu SSEF, který je ke kusu rovněž připojen: „Tento kámen se vyznačuje dobrou velikostí a čirostí, která se úspěšně kombinuje s dovedným brusem. Nejmenší inkluze nalezené mikroskopickým vyšetřením jsou charakteristickým znakem rubínů těžených ve slavném údolí Mogok (Myanmar) ... Intenzivní červená barva kamene, známá také jako "barva holubí krve", vznikla díky jedinečné kombinace nečistot, typická pro nejlepší zástupce rubínů z údolí Mogok " ...
1.Sunrise rubín vážící 25,59 karátů v prstenu od Cartier
30 335 698 USD (1 185 451 USD za karát)
Aukce Sotheby's, Ženeva, květen 2015
Mezi dvěma štíty broušenými diamanty o váze 2,47 a 2,7 karátu je upevněn 25,59 karátový polštářový rubín. K výrobku je připojena zpráva SSEF a Gübelin, podle které je rubín barmského původu, nenese stopy tepelného zpracování a jeho barvu lze právem nazvat „barvou holubí krve“. Součástí jsou také dvě písmena popisující důstojnost kamene a jeho vznešený původ.
Mnoho lidí se mylně domnívá, že hranice pro vysokou cenu drahých kamenů se zastaví u diamantů, ale v přírodě existují i jiné, stejně krásné, ale vzácnější minerály, jejichž cena často převyšuje cenu diamantů.
Níže vám představujeme žebříček nejdražších drahokamů na světě. Vysoká cena je obvykle dána jedinečnou kombinací vzácnosti, krásy a vysoké poptávky. Seznam uvádí průměrné náklady na vysoce kvalitní kameny dostupné na dnešním světovém trhu, je však třeba poznamenat, že některé ceny jsou přibližné, protože zvláště cenné drahokamy se často prodávají soukromě, aniž by byly zveřejněny široké veřejnosti.
19. místo: Eremeevit- vzácný drahokam, poprvé objeven v roce 1883 v jihovýchodní části Transbajkalské území... Nejprve byl mylně považován za akvamarín, protože první nalezené krystaly byly světle modré. Během minulého století byly objeveny světle žluté a dokonce i bezbarvé vzorky, ale modré jsou stále nejdražšími drahokamy na trhu. Drahokam dostal své jméno na počest ruského mineraloga Pavla Eremeeva. Je spolehlivě známo, že v současné době existuje několik set fazetových eremevitů, jejichž průměrná cena je 1 500 $ za karát.
18. místo: Modré granátové jablko- nejvzácnější zástupce řady těchto minerálů, který byl poprvé objeven na Madagaskaru teprve koncem 90. let 20. století. Dnes se kameny této barvy nacházejí v Tanzanii, na Srí Lance, v Keni, Norsku a Spojených státech. Jejich hlavní charakteristický rys- schopnost měnit svůj odstín při změně osvětlení. Za denního světla tedy získávají modré, modré a zelené přetoky a s umělým světlem se stávají purpurovými nebo červenými. Dnes jsou průměrné náklady na tento vysoce kvalitní drahokam 1 500 USD. za karát.
17. místo: Černý opál- nejcennější ze skupiny opálů, jejichž převážná část se těží v rozlehlosti Austrálie. Další bohatá naleziště jsou Brazílie, USA, Mexiko. Opály tohoto typu mohou mít barvu od šedavé po černou s bohatou škálou třpytivých přelivů ve všech barvách duhy. I když dnes tyto drahokamy již nejsou považovány za tak vzácné jako dříve, přesto jsou poměrně drahé. Vysoce kvalitní černý opál stojí přibližně 2 000 $ za karát.
16. místo: Demantoidní- drahokam ze skupiny zelených nebo žlutozelených granátů, známý dlouho jen ve sběratelských kruzích. Hlavní naleziště těchto drahokamů se nacházejí v Íránu, Pákistánu, Rusku, Keni, Namibii a Tanzanii. Každým rokem popularita minerálu neustále roste a s tím roste i jeho hodnota. V současné době lze špičkový demantoidní karát na světovém trhu s drahokamy zakoupit za 2 000 USD.
15. místo: Taaffeite- jeden z nejvzácnějších drahých kamenů na světě, pojmenovaný po svém objeviteli hraběti Eduardu Taaffemu, který v roce 1945 náhodou objevil v zakoupené várce broušených drahokamů neobvyklý exemplář, se kterým se nikdy předtím nesetkal. Škála odstínů Taaffeite se může pohybovat od levandule po světle růžovou. Dnes se unikátní minerál vyskytuje v malém množství pouze v některých rýžovištích na Srí Lance a v jižní Tanzanii. Náklady na vysoce kvalitní vzorky taaffeitu se pohybují mezi 2–5 tisíci dolary.
14. místo: Poudretteit / Poudretteit Je vzácný růžový minerál, poprvé objevený v roce 1987 v Quebecu (Kanada). Jméno dostal po rodině Poudrettových, která dodnes vlastní stejný důl v Mont Saint-Hilaire, kde byl nalezen první exemplář. Kvalitní kameny se začaly objevovat až v roce 2000, kdy bylo nalezeno několik exemplářů v severním Mogogu (Myanmar). Od roku 2005 se tam minerál nenachází a kanadské naleziště představilo světu jen asi 300 kamenů různé kvality. V závislosti na sytosti a čistotě barvy se cena poudretteitu může pohybovat od 3 do 5 tisíc konvenčních jednotek.
13. místo: Musgravit- blízký příbuzný Taaffeite, kterému je podobného vzhledu a chemické složení... Poprvé byl objeven v roce 1967 v australském Musgrave Range. Později byl minerál nalezen na území Grónska, Tanzanie, Madagaskaru a dokonce i v útrobách chladných zemí Antarktidy. Tento drahokam je k dispozici v několika barvách, ale nejběžnější jsou zelené a fialové vzorky. Vzhledem k tomu, že se v celé historii vůbec nenašel velký počet těchto drahých kamenů dosahuje jejich cena docela očekávané velikosti: náklady na karát vysoce kvalitního zeleného musgravitu se rovnají 2-3 tisícům dolarů, zatímco za jeden karát fialového broušeného minerálu budete muset zaplatit asi 6 tisíc konvenčních Jednotky.
12. místo: Benitoite- drahokam sytě modré barvy, jehož jediné naleziště se nachází v San Benito County, (Kalifornie, USA), kde byl poprvé objeven již v roce 1907. V roce 1984 byl oficiálně uznán jako státní klenot státu. Na světovém trhu činí průměrné náklady na malý benitoit o hmotnosti 1 karátu, kterého je na světě extrémně omezený počet (ne více než deset), 4000-6000 USD.
11. místo: Safír- jeden z nejznámějších klenotnické kameny, v mineralogii a klenotnictví označovaný jako korund. Má sytě modrou barvu, růžové, zelené a žlutooranžové drahokamy jsou méně časté. Mezi nejvzácnější odrůdy patří modrý hvězdicový safír a padparadscha, oranžový a červenožlutý kámen. Nejznámější ložiska těchto nerostů se nacházejí v Indii, Rusku, Vietnamu, Thajsku, USA, Austrálii, Myanmaru, na Srí Lance, v Číně a na Madagaskaru. Nejvzácnější a nejkvalitnější kopie na světovém trhu lze zakoupit za zhruba 4-6 tisíc konvenčních jednotek za karát.
10. místo: Smaragd- drahokam nejvyšší kvality, jasně zelený nebo tmavě zelený. Minulé roky titul hlavního ložiska tohoto nerostu je Kolumbie. Navzdory velkému počtu smaragdů aktivně těžených po celém světě, jejich ceny stále zůstávají skutečně kosmické. Dnes jsou čisté kameny extrémně vzácné, což spolu s jejich nesmírnou popularitou určuje jejich vysokou cenu. Zelený drahokam výjimečné kvality o váze přibližně 1 karát se na světovém trhu prodává za více než 8 000 dolarů.
9. místo: Bixbit- vzácná odrůda červeného berylu, donedávna známá jen některým sběratelům. Těží se výhradně v amerických státech Utah (pohoří Waho-Waho) a Novém Mexiku. Získat prvotřídní červený beryl je extrémně obtížné, zatímco cena kamene o hmotnosti asi 1 karát je více než 10-12 tisíc amerických dolarů. Je poměrně obtížné určit průměrnou cenu tohoto minerálu kvůli malému počtu vysoce kvalitních kamenů nabízených k prodeji.
8. místo: alexandrit je slavný drahokam známý pro svou schopnost měnit barvu. Za denního světla je jeho barva charakterizována modrozelenými, tmavě modrozelenými a olivově zelenými odstíny, zatímco za umělého světla mohou jeho přelivy nabývat růžovo-karmínové, červené, purpurové nebo fialovočervené barvy. První krystal byl objeven v roce 1833 ve smaragdovém dole poblíž Jekatěrinburgu. Cena tohoto skvostu se v závislosti na jeho kvalitě může pohybovat od 10 do 15 tisíc konvenčních jednotek.
7. místo: Paraiba (modrý turmalín) je nádherný a velmi vzácný krystal jasně modro-tyrkysové barvy, objevený v roce 1987 ve státě Paraiba, na východě Brazílie. Dlouhou dobu se tento drahokam těžil pouze na jednom místě, ale dnes jsou jeho naleziště již na Madagaskaru a Mosambiku. Brazilské modré turmalíny jsou zdaleka nejdražšími zástupci skupiny - jejich cena je 12-15 tisíc dolarů za karát a skutečně jedinečný drahokam nejvyšší kvality může být mnohem vyšší, než jsou uvedené údaje.
6. místo: Rubín- jeden z nejoblíbenějších drahých kamenů na světě, známý pro své bohaté odstíny červené: jasně červená, fialově červená, tmavě červená. Vyskytuje se stejně jako diamanty na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Hlavními vývozními zeměmi jsou Thajsko, Myanmar a Srí Lanka. Nejcennější jsou asijské rubíny, zejména kameny z holubí krve - čistě červené s fialovým nádechem. Omezený počet a obrovská popularita z nich dělá extrémně drahé drahé kameny. Za karát vysoce kvalitního rubínu na světovém trhu budete muset zaplatit asi 15 tisíc dolarů.
5. místo: diamant- běžný minerál, který dlouho zůstal jedním z nejdražších a nejžádanějších drahých kamenů. Důvodem je samozřejmě nesmírná obliba (tzv. broušené diamanty). Každým rokem rychle roste počet vyrobených šperků s těmito drahými kameny. Komerční naleziště diamantů jsou dnes známá na všech kontinentech kromě Antarktidy. Aktuálně se perfektně vybroušený diamant barvy D prodává v průměru za zhruba 15 000 dolarů. e. za karát.
4. místo: Jadeit (imperiální) je zelený minerál, který si dlouhodobě drží status jednoho z nej tajemné kameny naše planeta. Dnes se jeho hlavní zdroje nacházejí v Číně, Horní Myanmaru, Japonsku, Mexiku, Kazachstánu, Guatemale a Spojených státech. Přibližná cena karátu vysoce kvalitního jadeitu na světovém trhu je 20 tisíc dolarů.
3. místo: Padparadscha(v překladu z tamilštiny „barva východu slunce“) jsou růžovo-oranžové safíry, které se historicky těžily na Srí Lance, Tanzanii a Madakaskaru. Nyní na Srí Lance nezůstalo prakticky žádné padparaji v přirozené formě a získává se zahřátím minerálu korundu v peci na požadovaný stav. Poslední klasická (tedy nevyhřívaná) padparadscha o váze 1,65 karátu se na Srí Lance prodávala asi před 20 lety za 18 tisíc dolarů. Nyní je padparadscha vážící více než pět karátů považována za sběratelskou a lze ji odhadnout až na 30 tisíc dolarů za každý karát hmotnosti.
2. místo: Grandidierit- vzácný minerál zelenomodré, zelenomodré nebo modrozelené barvy, jehož první vzorek byl objeven na Srí Lance. Na počátku dvacátého století ji popsal francouzský průzkumník Alfred Grandidier, který se zabýval studiem Madagaskaru, na jehož území se dnes těží převážná část těchto minerálů. Facetovaní grandidierité dnes existují v extrémně omezeném množství - asi dvě desítky. Přibližná cena unikátního minerálu je více než 30 000 $ za karát.
1. místo: Červený diamant- nejdražší členové jeho rodiny a také nejdražší drahokam na světě. V celé historii lidstva bylo nalezeno pouze několik exemplářů tohoto minerálu a většina z nich má velmi malou hmotnost - méně než 0,5 karátu. Barva přírodního červeného diamantu je gemology nazývána purpurově červená. Jediné naleziště barevných diamantů se nachází v diamantovém dole Argyle (Austrálie), kde se ročně vytěží pár kamenů. Drahokamy nad 0,1 karátu se obvykle objevují pouze na aukcích, kde cena za karát přesahuje jeden milion dolarů.