Investor Brůna: Diamanty nesou bohatství. Ale i emoce a zločiny — HlídacíPes.org

by Marta Moravcová

Šperky a drahé kameny jsou věčné. Nesou ale ještě něco víc než za určitý čas peníze. Totiž emoce – v dobrém i ve zlém. „Za deset let vzrostla cena barevných diamantů o bezmála 180 procent. Jedná se ale o výjimečné kousky,“ říká soudní znalec, designér a výrobce diamantových šperků Aleš Bergl.

Diamanty přitahují někdy až neuvěřitelné příběhy. Loni stát nabízel v dražbě pravé diamanty zabavené falešnému šlechtici. Šlo o čtyři kousky v odhadní ceně přes šest miliónů korun. Diamanty měl Karel Šimko z Frýdku-Místku, kterému předloni olomoucký vrchní soud vyměřil devět let vězení za rozsáhlé podvody.

P ravé diamanty, falešný šlechtic

Muž tvrdil, že je šlechtic, a od tisíce lidí z celé ČR podle rozsudku vylákal pod příslibem výhodné investice nebo zprostředkování půjček přibližně 90 milionů korun. Šimko podvedeným ukazoval diamanty a zlaté mince, přičemž tvrdil, že je vlastníkem zlatého pokladu. Také tvrdil, že jeho společnosti patří například zlatý důl, nájemní byty v Londýně a že je správcem majetku bohatých lidí z celého světa. Peníze, které podle obžaloby od investorů získal, prý utrácel třeba za dárky, neúčelné zahraniční cesty a vlastní prezentaci. Pravé diamanty a zlaté mince měly v podvedených vyvolávat důvěru.

Vůbec nejdražším je diamant pojmenovaný Pink Star (Růžová hvězda), který se prodal za 71,2 milionu dolarů. Koupila ho v roce 2017 hongkongská šperkařská společnost Chow Tai Fook. Drahokam je nyní ozdobou prstenu. V Africe ho v roce 1999 vytěžila společnost De Beers, která je producentem diamantů s největšími tržbami na světě. Kámen nechala firma v roce 2003 vybrousit a v roce 2007 ho prodala.

Nejvíce diamantů bylo nalezeno v Africe. Podle světové asociace zpracovatelů a obchodníků s diamanty (World Diamond Council) generuje Afrika zhruba 65% celé světové produkce diamantů.

Australský důl Argyle, který se proslavil vzácnými červenými a růžovými diamanty, byl loni uzavřen kvůli vysokým nákladům na těžbu v hloubce až 550 metrů. „Z těchto důvodů předpokládám další nárůst cen,“ míní soudní znalec Aleš Bergl.

Příběhy slavných diamantů

Regent

Regent se svými 140,5 karáty je považován za jeden z nejkrásnějších diamatů. Je dokonale průhledný a má dokonalý brus. Říká se, že byl nalezen otrokem v roce 1701. Ten diamant ukradl a uprchl na pobřeží. Slíbil anglickému námořníkovi půlku ceny diamantu za převoz ze země, ten však diamant ukradl a otroka zavraždil. Posléze diamant prodal indickému obchodníkovi. Štěstí mu to ale nepřineslo, byl nalezen oběšený. V roce 1717 byl diamant prodán Filipu II., regentu Francie. Od té doby je diamant znám jako „Regent“. Zmizel během francouzské revoluce, aby se později dostal do jílce meče Napoleona Bonaparte. Ani jemu zjevně štěstí nepřinesl. Dnes je diamant vystaven v Louvru.

Blue Hope (Modrá naděje) Má tmavě modrou barvu a přes 42 karátů. Tento diamant se jmenuje po jednom ze svých majitelů, Henry Thomasovi Hopeovi. Ani tento diamant nepřináší svým majitelům příliš štěstí. Byl objeven v Indii, kde ho později v 17. století zakoupil francouzský cestovatel Jean Baptiste Tavernier. Ten ho prodal králi Ludvíku XIV. J. B. Tavernier byl roztrhán smečkou psů. Štěstí nepřinesl ani králi Ludvíku XIV., který byl popraven. Diamant poté koupil Henry Thomas Hope, od té doby je diamant po svém majiteli pojmenován („hope“ znamená naděje – pozn. autora). Rodina Hopeových však celá zemřela v chudobě. Další majitel, obchodník Colot, spáchal sebevraždu. Poté diamant vlastnil Ivan Kanitowski, který ho daroval herečce. Kanitowski byl ubodán a herečka zastřelena v době, kdy ho měla poprvé na sobě. Poslední majitelkou diamantu byla Američanka Evalyn Walsh McLean. Ani jí diamant štěstí nepřinesl: její bratr zemřel jako malý. Jejího syna srazilo v dětství auto a její dcera se ve věku dvaceti pěti let předávkovala léky na spaní. Dnes je Diamant ve sbírce Smithsonian Institution v USA.

Držet patnáct let a více

„Diamanty doporučuji držet minimálně patnáct let. Spíše více,“ doporučuje Bergl. Podle něj investice do diamantů není úplně pro každého, naopak investice do šperků víceméně ano. S darovanými šperky a diamanty se nesou v rodinách vzpomínky. Nejsou rozhodně pro spekulativní obchodování.

Šperk si můžete užít jako módní doplněk. Je ale třeba samozřejmě třeba kupovat u ověřených obchodníků. Nízká cena převážně znamená nízkou kvalitu u diamantů i šperků.

Aleš Bergl doporučuje diamanty nakupovat pouze u renomované společnosti s mezinárodním certifikátem o pravosti. Podle odhadů je na na českém trhu až dvacet procent falešných či nadhodnocených diamantů.

Úplně by se pak investor měl obloukem vyhnout diamantům s pochybným původem. Stejně jako u zlata mohou být tzv. krvavé. To znamená ze zemí, kde lidský život nemá prakticky žádnou cenu. Samozřejmě diamanty jsou i platidlem ve stínové ekonomice a diplomacii. S nějakým pašováním a pokoutními manipulacemi ale investor, jenž ctí zásadu, že nejsladší věc na světě je klidný spánek, nechce mít nic společného.

Autor je český investor

Leave a Comment