Pouze certifikovaný gemolog, specialista na šperky, může ověřit pravost pravého diamantu. Pokud se však díváte na šperky na bleším trhu nebo v pochybném obchodě a chcete rychle zjistit, zda je průhledným kamenem sklo, kubický zirkon, křemen nebo olovnatý křišťál, existuje několik jednoduchých testů, které se používají bez zvláštního vybavení.
Tyto testy alespoň odstraní explicitní padělky. Jsou založeny na schopnosti skutečných diamantů silně lámat světlo a vést teplo. Je také důležité vytvořit názor založený na pečlivém prozkoumání šperku.
Pokud váš kámen není orámován, zkuste jej umístit na tištěný text. Diamanty lámou světlo tak silně, že se nemohou chovat jako zvětšovací sklo. Nebudete skrz ně vidět žádná písmena ani řádky. Jiné průhledné kameny, jako je sklo nebo křišťál, vám umožní jasně vidět písmo skrz ně. V podobném testu používají malý světelný zdroj, podobný LED diodě klíčenky. Pokud svítíte skrz kámen a nevidíte světlo na druhé straně kamene a kolem okraje najdete pouze jasný halo, pak je to pravděpodobně pravý diamant.
Diamanty vedou teplo skvěle. Vdechněte povrch kamene a okamžitě zkontrolujte, zda není zamlžený. Stejný křemen, sklo a kubický zirkon se na chvíli zamlží, ale na pravém diamantu neuvidíte mlhavou stopu.
Nicméně, tam je kámen volal mussanite, který může projít tímto testem, tak nejlepší způsob, jak testovat to je vyhodnotit tepelnou vodivost kamene od klenotníka.
Pečlivé prozkoumání inkluzí, hran a tváří může pomoci zajistit, aby byl váš kámen totožný. Diamanty mají inkluze, malé částečky jiných minerálů vtlačené do diamantu během jeho formování hluboko pod zemí, ale ne bubliny.
Pokud jsou hrany opotřebované nebo se zaoblenými hranami, nebo pokud kámen vypadá zkorodovaně, je to pravděpodobně sklo. Pokud jsou kameny zcela čisté, bez vměstků, je to pravděpodobně křemen.
A konečně, smysl pro proporci pomůže odolat pokušení koupit si diamantový drahokam. Kámen nemusí být směšně levný. V opačném případě bude hodnota vašeho nákupu úměrná desce. Kromě toho by měl být obvykle vložen do šperku „otevřeným zadem“, to znamená, abyste mohli volně prohlížet kámen zezadu a jeho povrch by neměl být pokryt žádným zrcadlovým povlakem.
Přestože diamanty jsou skutečně nejtěžší organickou hmotou na Zemi, zkouška poškrábáním skla nebo kovu může diamanty pouze poškodit.
Dokonce i gemologové je obtížné odlišit „skutečné“ diamanty od umělých. Umělé se pěstují v továrnách, nikoliv ze země, ale jsou chemicky totožné s přírodními diamanty. Některé společnosti vyvíjejí nové metody identifikace pro ty, kteří by chtěli koupit přírodní diamanty, nebo pro ty, kteří preferují umělé diamanty.