Diamant všeobecně
Napadlo vás někdy, že diamantový prstýnek není jenom symbolický dárek který má ukázat, že si dárce obdarovaného hodně cení a má dost peněz, ale že je to i chytrý ekonomický tah? Uvažovali jste někdy o tom, že vlastnit diamant není jenom pro horních deset tisíc, ale že to může být relativně dostupný nástroj, jak zabezpečit svou rodinu na nejhorší časy? Mimo to, že diamantové šperky mají svou estetickou a uměleckou hodnotu a jsou výrazem luxusu, mohou mít právě díky diamantu také funkci jako dlouhodobý prostředek uchování majetku. Vzhledem k tomu, že je diamant prakticky nezničitelný, lze diamantové šperky předávat mezi generacemi jako rodinné dědictví a zabezpečení na nejhorší časy, protože v případě krize je možné šperky kdekoliv na světe prodat.
Proč je diamant tak unikátní?
Diamant vždy byl a bude vyhledávaným symbolem bohatství, krásy a prosperity. Kouzlo blyštivých kamínků je jistě přitažlivé, ale přemýšleli jste někdy nad tím, proč je diamant tak ceněný? 5 – 10 % celkového světového bohatství je uloženo právě v diamantech. Co způsobuje, že jeho hodnota neustále roste a odolává všem politickým i ekonomickým krizím?
Vysoká hodnota diamantu je dána několika příčinami. Kromě jeho unikátních chemických a fyzikálních vlastností je to omezenost přírodních zdrojů této suroviny a nákladná těžba a v neposlední řadě politika společností ovládající světový trh s diamanty.
Těžbu a obchod s diamanty na celém světě prakticky ovládají dvě monopolní společnosti: De Beers, která kontroluje cca 60% světového obchodu s diamanty, a potom společnosti skupiny Leva Levieva ovládající především ruské trhy, které s De Beers na prodeji diamantů spolupracují. Obchod se surovými diamanty zajišťuje Diamond Trading Company (DTC) – londýnská dceřiná společnost skupiny De Beers, která surové diamanty prodává pouze úzkému okruhu exkluzivních kupců tzv. sightholderům.“
Mezinárodní pohyb surových diamantů je monitorován. Existuje tzv. Kimberleyský proces, v jehož rámci se státy zavázaly k systému mezinárodních certifikací surových diamantů a evidenci jejich mezinárodního pohybu. Cílem je zamezit zneužívání surových diamantů pro financování povstaleckých a teroristických aktivit. Pohyb broušených diamantů již monitorován není a jejich obchodování zpravidla probíhá na takzvaných diamantových burzách z nichž nejznámější v Evropě je v Belgii v Antverpách.
Hodnocení diamantů
Diamant má tři nejčastější využití, jako průmyslová surovina, jako šperk a také jako investiční prostředek. Diamantů, které mají takovou kvalitu, aby se daly použít pro investiční účely či k výrobě šperkařských kamenů, je však velmi malé množství. U broušených diamantů, které jsou využívány jako šperkařské nebo investiční kameny, se ustálila jednotná klasifikace.
Každý kámen je hodnocen podle čtyř kritérií – takzvaných čtyř C, což je označení vycházející z anglických názvů těchto kritérií: cut – brus, carat – váha, color – barva a clarity – čistota. Každá toto kritérium má určitou škálu, podle které je hodnocena kvalita diamantu. Jako investiční diamanty se používají pouze kameny, které mají klasický kulatý briliantový brus o váze 0,3 – 1,5 karátu. Pro účely investice jsou vhodné bílé kameny v horní škále barevné stupnice diamantu, které jsou absolutně čisté nebo mají jen velmi málo nečistot.
4C
Cut - brus
Existuje několik možných řezů diamantových kamenů: klasický briliantový brus, srdce, slza, ovál, bageta neboli smaragdový brus, markýza neboli ječmínek a tzv. roháček - čtvercový brus. Hodnotí se přesnost brusu.
Carat - váha
Tato veličina se udává v karátech, přičemž jeden karát zde představuje 0,2 gramu. Briliant o váze 1 karát má průměr 6,5 mm.
Color - barva
Diamanty vyskytující se nejčastěji v přírodě jsou po vybroušení v barvách od bílé po žlutou nebo hnědou. Na tyto základní barvy byla přijata mezinárodní stupnice barev, která se značí písmeny latinské abecedy D-Z. Čím je barva kamene bělejší, tím je její označení blíž k začátku abecedy.
Clarity - čistota
Celosvětově uznávaná stupnice čistoty je dána počtem nečistot viditelných uvnitř kamene a má následující stupně: IF - absolutně čistý, VVS a VS - very very small inclusion a very small inclusion. To znamená, že nečistoty je schopen spatřit pouze zkušený odborník pouze pod lupou s 10-ti násobným zvětšením. Si 1 - Si3 - small inclusion. Jedná se o nečistoty, které lze spatřit pod lupou s 10-ti násobným zvětšením. P1 - P3 (též I1 - I3) - jedná se o střední až velké inkluze, které lze spatřit pouhým okem.
Diamant – investice
Investice do diamantů má svá specifika, která ji odlišují od investic do cenných papírů, nemovitostí či jiných komodit. Výhodou investice do diamantů je v samotných vlastnostech diamatu. Diamantový kámen je v podstatě nezničitelný, je to celosvětově uznávaná komodita. Bohatství diamantu je velice koncentrované. Váha broušeného investičního diamantu v hodnotě 1 mil. Kč je 0,5 g až 0,6 g - tedy asi 4000krát menší než váha ryzího zlata, které by ve stejné hodnotě vážilo zhruba 2 kg. Broušený diamant je volně obchodovatelný, nepodléhá registraci, může tedy i díky své malé velikosti představovat velmi nenápadné bohatství. Další předností investice do diamantu je vývoj jeho ceny na celosvětovém trhu. Ve srovnání s kurzovými vzestupy a poklesy, náladami a rozmary akciových trhů si diamanty neustále drží svoji cenu. Lze u nich předpokládat pravidelný nárůst hodnoty. Za posledních 20 let hodnota diamantu průběžně rostla o 3 až 7 procent ročně, avšak v posledních létech byl vzestup ceny téměř 10% ročně. Především nárůst hodnoty diamantů nad tři karáty je velmi výrazný.“
Hodnota každé komodity se vztahuje k momentálně uznávané světové měně. Na diamant se tedy dá nahlížet jako na absolutně koncentrovaný dolar. Pokud dolar klesá, klesá i hodnota této komodity, v tomto případě diamantu, avšak diamant je jedna z mála komodit, která dokázala v posledních letech tento pokles kompenzovat nárůstem reálné hodnoty. Diamant však nepředstavuje investici v tom smyslu, že by přinášel pravidelné výnosy. Pokud si investor koupí diamant, musí počítat s tím, že je to investice minimálně na 5 let. Ale ani to není to nejvhodnější využití investičních diamantů. Ty mají jiné kouzlo. Je to nástroj jistoty a uložení části svých prostředků do konstantní hodnoty, která přetrvá i v případě politických či hospodářských krizí, která je dlouhodobá a běžně je předávána v rodinách mezi generacemi jako prostředek zabezpečení na nejhorší časy. Diamanty jsou konzervativní investice. Nedoporučuje se je proto kupovat jako spekulativní investici na které chce investor rychlou obrátkou vydělat.
Diamantový šperk je skutečně dobrým darem a na rozdíl od koupě investičních diamantů bych doporučoval jeho nákup téměř většině lidí, kteří mají nějaké volné finanční prostředky.“ Porovnává to například s nákupem auta, nebo jiné spotřební věci, která během několika let rychle ztratí svoji hodnotu na rozdíl od šperků s diamantem, které si svoji hodnotu uchovávají. Upozorňuje, že pokud byste měli diamantový šperk a chtěli jej v nouzi prodat, pravděpodobně za něj nikde nedostanete momentální tržní hodnotu, ale je velice dobře možné, že můžete dostat víc, než jste za šperk zaplatili, protože v průběhu let hodnota kvalitních diamantových šperků roste. Zkuste však např. za 10 let prodat auto a porovnejte, kolik z jeho původní hodnoty získáte.
zpět nahoru
Jak poznat pravý diamant?
Způsobů, jak falšovat drahé kameny, je spousta. Pravděpodobnost, že teoretickými znalostmi, praktickými zkušenostmi a technickými prostředky nevybavený laik při pokoutním nákupu drahých kamenů narazí na podvodníka, je velmi vysoká. Dokonce i když je kámen pravý, je-li zasazen ve šperku, nelze spolehlivě posoudit jeho čistotu, tj. různé defekty, zakryté pukliny, nečistoty a barevné přechody. Skutečná hodnota nekvalitního kamene pak je zlomkem ceny, za níž vám jej obchodník prodal.