Soupravy šperků
Jsme dámy a přiznejme si na rovinu, zdobíme se rády, a rády dobře vypadáme. Každé z nás sluší něco jiného, a proto je velmi důležité vytvořit si svůj unikátní styl, který vyzdvihne přednosti a zakryje drobné nedostatky. To lze velmi dobře dosáhnout i různými soupravami šperků. I soupravy šperků podléhají módním vlnám. Nejaktuálnějším trendem těchto dní jsou mohutné a masivní šperky. Při slaďování nezapomeňte i na hodinky a spony na pásku. Kromě mohutnosti je hitem i štras, nadčasové jsou zlaté a stříbrné soupravy šperků. Již po několik sezón se nosí hlavně naturální motivy, různé stylizované tvary a také mystické motivy.
Jednou z tradičních dilemat je nošení šperků na mohutném zimním oblečení. Rolák zakrývající dámský krk nedává dostatek prostoru na jemné a nenápadné ozdoby. Noste proto soupravy šperků, které budou ladit s tímto vrchním oblečením a klidně si dejte velký náhrdelník přes rolák, či svetr. Pokud je však šperk nápadný, mělo by oblečení tvořit jen jeho kulisu, a platí to i naopak. Při výrazných aplikacích na oblečení není nutné poutat pozornost i extravagantními šperky. Vypadali byste jako vánoční stromeček.
Mnohé věci, které ještě donedávna byly tabu, jsou dnes již dávno překonané - například nošení zlatých a stříbrných šperků současně. Mimochodem, právě kombinace zlata a stříbra v soupravách šperků jsou v současnosti mimořádně aktuální - a to se týká i zlatých a stříbrných odstínů na bižuterii. Vůbec se tedy nemusíme bát náhrdelníku, který je vlastně kombinací "zlata" a "stříbra". Mimořádně půvabně dokonce může vypadat trojkombinace s "červeným zlatem".
Soupravy šperků z bižuterie v posledním období zažívají opět velkou popularitu. Přitom to tak vždy nebylo. Poprvé se bižuterie objevila na šíjích a zápěstích dám asi před třemi sty lety. Už v osmnáctém století se začaly vyrábět šperky ze skla a z levnějších surovin, ale až o století později se bižuterie dostala na běžný trh a do obchodů. Asi největší popularitu zažila v polovině minulého století, kdy se dámy z rozšiřující se střední třídy chtěli také zdobit krásnými soupravami šperků, podobně jako aristokratky. Právě díky své nízké ceně se stala oblíbenou mezi chudšími vrstvami obyvatelstva, které si nemohli dovolit investovat do drahých klenotů ze zlata, stříbra, z platiny a drahých kamenů.
Hvězdné soupravy šperků
Velký vliv na popularizaci souprav šperků z bižuterie měli hollywoodské filmy a herecké hvězdy 40. a 50. let. Nejen v soukromí, ale i na plátně se objevovaly s exkluzivními kousky od vybraných návrhářů. Elizabeth Taylor, Vivien Leigh nebo Jane Russell vystupovali v reklamách na různé kolekce, které si mohli běžné ženy koupit například i v síti obchodů se smíšeným zbožím. Coco Chanel používala jako doplňky k navrženým kostýmem soupravy šperků z falešných perel. Exkluzivní soupravy šperků ráda nosila a prezentovala i Jackie Onassis a Audrey Hepburn.
Jak nosit soupravy šperků
Sluneční paprsky a odhalena pokožka, v ideálním případě opálená, přímo vybízejí k nošení výrazných šperků. Moderní je i jejich vrstvení. Jenže všeho moc škodí. Máte doma plno krásných souprav šperků i kousků bižuterie, ale nejste si jistá, jak je správně barevně sladit? Je lepší zvolit zlato nebo stříbro - či snad obojí? A kdy je ozdob už příliš? Poradíme vám, jak kombinovat šperky, abyste se cítila dobře a nevypadala kýčovitě. Šperk musí být praktický. Jak vybrat soupravu šperků, která je vhodná pro každodenní nošení, se může zdát jako jednoduchý úkol. Ale opak je pravdou. Šperk, který si můžete vzít bez obav do zaměstnání, do školy i na nákupy, by měl splňovat určitá kritéria praktičnosti.
Slunce šperkem sluší. Pokožka opálená letním sluncem přímo vybízí k nošení výrazných souprav šperků. Bez obav nechte šperku převzít kontrolu nad vaším outfitem a nebojte se vrstvení. Jednoduchý top můžete ozdobit náhrdelníky různých struktur i délek. Vybírat lze z ohromného množství stylů. Stejně dobře vypadá i vrstvení náramků. Držte se jednoho stylu a nemůžete sáhnout vedle. Nebojte se barev. Léto snese explozi barev v kombinaci s tradičními tvary, sahajícími daleko do minulosti. Záplava tyrkysové, korálové, citrónové, růžových a zelených odstínů létu vždy pristane. Když objevíte nějaký tu parádní soupravu šperků plnou barev, zůstaňte vždy raději u jedné barevnosti. Výrazně barevné šperky nesnesou konkurenci, snad jen s sladěným lakem na nehty.
Zlato nebo stříbro? S blížícím se teplým počasím se hodí spíše zlato. Stříbro schovejte na chladné zimní měsíce. Letu a slunci sluší zlato, které navíc na opálené pleti vypadá velmi sexy. Soupravy zlatých šperků v jasném, slunečném počasí nádherně rozzáří tvář. Nesluší vám teplé barvy, a tedy ani klasické žluté zlato? Sáhněte po zlatě červeném, které vyhovuje letním a zimním typům.
Jak se starat o soupravy šperků?
Dobrou péčí o soupravy vašich šperků dokážete prodloužit životnost vašich oblíbených kousků. Šperk je doplněk, který vám vydrží, pokud se o něj budete dobře starat. Není vhodné nosit je na sportování, koupání se, při mytí nádobí a podobně. Měly by být určeny pouze na dotvoření vašeho zjevu, po příchodu domů je raději odložte. Soupravy šperků skladujte v uzavřené šperkovnici s měkkou výstelkou, aby nedošlo k poškrábání lesklých povrchů a taky mezi jednotlivými kousky navzájem. Šperky chraňte před dlouhodobým vystavením slunečním paprskům a prachu.
Soupravy šperků se vyrábějí ze slitin různých kovů, z plastových či textilních komponentů. Právě díky tomu si můžete dopřát rozmanité módní doplňky za mimořádně dostupné ceny. Na druhou stranu, tyto materiály nejsou určeny pro dlouhodobé nošení, na intenzivní kontakt s kůží či déle vystavování vlhku, slunci, potu nebo jiným vnějším vlivům, proti nimž nejsou odolné. Některé komponenty šperků mohou být citlivé na kontakt is kosmetickými výrobky. Může dojít ke změnám barvy, nebo zčernání.
Soupravy šperků tedy odkládejte před koupáním se a plaváním, ve slané či sladké vodě. Zabraňte také nadměrnému kontaktu s kosmetickými výrobky, jako parfém, tělové mléko či lak na vlasy. Šperky doporučujeme oblékat až úplně na závěr, jak poslední kousky, aby se nestalo, že je nakrémujete, napudrujete nebo nalakujete. Postříbřená nebo pozlacená bižuterie je zpravidla odolnější, přesto se však také nedoporučuje vystavovat ji zvýšené mechanické zátěži, kontaktu s vodou a podobně. Lesklé části bižuterie jsou náchylné na poškrábání, vyhýbejte se proto jejich kontaktu s tvrdými předměty. Kožené doplňky vyrobené z pravé kůže je třeba chránit před nadměrnou mechanickou zátěží, která je může roztáhnout či poškodit. Kontakt s vodou může také zapříčinit různé změny. Šperky oděv dolaďují a vytvářejí spolu zcela novou hodnotu. Možnosti zdobení šperkem využívá stále dost málo dám. Jde o hru starou jako lidstvo samo, která má bezpochyby smysl i dnes. Ale také své zákony, z nichž ten nejdůležitější říká, že "méně je více".